6 Ağustos 2012 Pazartesi

Bebeklerde Gaz Sancısına (Kolik) Ne İyi Gelir...


    Özellikle erkek bebeklerde görülen gaz sancısına ne iyi gelir, gaz sancısı nasıl giderilir, koliğe ne iyi gelir, gaz sancısı nasıl giderilir..? Bebeklerde gaz sancısını gidermenin yöntemleri... Mutlaka okuyun
 1. Öncelikle bebeğinize karşı sabırlı olun ve mümkün olduğunca çok sevgi ve şefkat gösterin. İçinde bulunduğu sıkıntılı ve sancılı durumda sizin sevgi ve şefkatiniz onu rahatlatacaktır.
 2. Mamasına günde bir çay kaşığı zeytinyağı koyun.
 3. Eğer emziriyorsanız günde 1 çay kaşığı kimyonu direk ağzınıza atıp üstüne su için.
 4. Mamasını çalkalayarak yapmayın, dairesel hareketlerle karıştırın. Böylece hava kabarcığı oluşmaz ve gaz yapmaz.
 5. Biberonlarını sterilize edin. Bazı bakteriler de gaza sebep olabiliyormuş.
 6. Karnına sıcak su torbasını bir kat battaniyenin üstünden koyun.
 7. Karnına saat yönünde parmaklarınızı orta şiddette bastırıp gezdirerek masaj yapın. o esnada gaz çıkartmaya başlarsa parmaklarınızı kımıldatmadan olduğu yerde biraz daha bastırın.
 8. Kucağınızda hafif eğik yatırarak tam belinin üstüne masaj yapın, okşayın ve hafif hafif vurun.
 9. Uyuturken hafif yan yatırıp bir elinizi karnına hafifçe bastırıp  bir elinizle sırtına hafif hafif (pıt pıt) vurun.
 10. Bebeğinizi sırtüstü yatırarak bacaklarını; dizleri karnına doğru gelecek şekilde yavaşça ittirin ve hareketi 5-10 kez tekrarlayın.
 11. Her alt değiştirmenizde karnına, ayak tabanlarına ve topuklarına "acı elma yağı (adaçayı yağı)" sürerek masaj yapın.
 12. Göbeği omzunuza gelecek şekilde kucağınıza alıp yukarıdan aşağıya doğru sırtına hafif sertçe vurun .
 13. Kucağınızda yatar pozisyonda tutup beline hafifçe vurun ve okşayın.
 14. Eğer gaz çıkarmaya çalışan kişide bir süre gaz çıkarmazsa başka birinin kucağına vermeyi deneyin.
 15. Bulunduğu odayı değiştirin.
 16. Elektrik süpürgesi, saç kurutma makinesi gibi gürültülü aletler çalıştırarak, parlak bir ışığa baktırarak ya da tv izleterek dikkatini dağıtmaya çalışın.
 17. En etkili yöntem ise eğer gaz sancısı kesilmiyor ve sürekli ağlıyor ise bir kovaya göğüs hizasına gelecek kadar 38-39 derece su doldurup içine oturur pozisyonda tutun ve karnını ovun. Benim bebeğim neredeyse 2-3 ayını kovada geçirdi diyebiliriz.
 18. Günlük toplam 100 ml' i geçmeyecek şekilde rezene çayı içirin. Bebeklerde gaz sancısı rezene çayıyla önemli ölçüde giderilmektedir.
 19. Ben mamasına günde 4 kere 7 damla metsil damlatıyordum bu da çok işe yarıyor. 
 20. Gaz yapan yiyeceklerden uzak durun.
 21. Bacaklarını karnına doğru çekebildiği pozisyonlarda tutun.
ÖNEMLİ: Bebeğiniz yüzüstü yattığında da rahatlayacaktır. Ancak sakın bu pozisyonda yatırmayın. Çok tehlikeli sonuçlar doğurabilir. İlk 4-5 ay bebeklerin yüzüstü yatması kesinlikle çok tehlikelidir.

    Evet oğlunun gaz sancısından ağladığı zamanlarda onunla birlikte hüngür hüngür ağlayan bir anneden tavsiyeler. Siz sakinliğinizi korumayı başarırsınız umarım. Gelelim gaz sancısı ne zaman biter sorusuna? Genellikle 3-4 aylıkken biter ama bu süre uzayabilir de... Dua edelim de uzamasın... Benim oğlum şimdi 4.5 aylık ve gaz sorunumuz bitti çok şükür.

17 yorum:

Çağdaş Gamze Kocamangil dedi ki...

Merhaba...
Blog yazarlığı konusunda yeniyim,
Yazılarımla ilgili görüşleriniz ya da yazmamı istediğiniz herhangi bir konu öneriniz varsa yorumlarınızla bana iletirseniz çok mutlu olurum...

Adsız dedi ki...

Çok faydalı bilgiler, ellerinize sağlık..

Çağdaş Gamze Kocamangil dedi ki...

Teşekkürler, bir faydam olduysa ne mutlu bana...

normalisgood dedi ki...

bebeklerde gaz sorunlarıyla ilgili güzel bir blog yazısı;

www.normalisgood.net/bebeklerde-gaz-sanicisi-gidermek-icin-oneriler

Çağdaş Gamze Kocamangil dedi ki...

Teşekkurler normalisgood

Renaissance dedi ki...

bebeklerde gaz sorunlarıyla ilgili güzel bir blog yazısı;

http://www.normalisgood.net/bebeklerde-gaz-sanicisi-gidermek-icin-oneriler/

Adsız dedi ki...

merhaba,22 günlük bebeğim var. gaz sorunu yaşıyoruz ne yapmalıyım. yardımcı olursanız sevinirim...

Çağdaş Gamze Kocamangil dedi ki...


Adsız Adsız dedi ki...
merhaba,22 günlük bebeğim var. gaz sorunu yaşıyoruz ne yapmalıyım. yardımcı olursanız sevinirim...


Merhaba bildiğim yöntemleri buraya yazdım hep. karnına sıcak su torbası koymak (battaniyenin üstünden koyun yakmasın) ve 38 derece su kovasına göğsüne kadar sokmak en etkili yöntemler. Mamasına da gaz giderici damla koymanız çok rahatlatacaktır ama tabi ki tamamen geçmesi mümkün değil bunlar rahatlatacak yöntemler. yaklaşık 3 buçuk 4 aylıken kendiliğinden geçiyor genelde.

Adsız dedi ki...

Merhaba, 4.5 aylık kızım deren halen kolik sancısı çekiyor.ancak kolik sancımız 2 haftada bir geliyor ve yaklaşık 1 hafta sürüyor.devamlı ağlama yok sadece hep kucakta olmak istiyor.doktorumuz kolik diyor ama farklı bir versiyonu sanırım.saatlerce ağlama yok sadece el ve kollar sürekli hareket halinde ve mızıklama var.kolik olmadığı dönemde biraz sallayınca uyuyor ve sürekli mutlu bir bebek.kendi kendine oyalanıyor.bu konuda fikirlerinizi paylaşırsanız sevinirim...teşekkürler

Adsız dedi ki...

10 günlük bir kız bebeğimiz var ama malesef hiç uyumuyor.Acile götürdük acaba bi sorunmu var diye öğrendikki bebişimizde gaz sıkışması oluşmuş.Doktorlar bi takım şeyler uygulamışlar ama malesef sonuç alamadık.ben çok merak ediyorum.10günlük bebişe fitil verilirmi?bu bana çok yanlış geliyor.ben sizden isteyim bana yardım edin bebişimiz çok huzursuz.

Çağdaş Gamze Kocamangil dedi ki...

yardımcı olmak isterdim ama burada yazılanlar ve bir çay kaşığı zeytinyağı içirmek dışında bildiğim bir yöntem yok ama fitiil benim de çok içime sinmedi bence başka bir dr a daha danışın. çok geçmiş olsun... bu arada sıcak su kovasını mutlaka deneyin gerçekten çok etkili oluyor... sevgiler...

mehlikam dedi ki...

benim bebeğim 38günlük gaz sancilarimiz gitgide artıyor. yazdiklarinizin çoğunu uyguluyorum nerdeyse ama tam sonuç alamadım.ilaçta vermek istemiyorum. 3aylık olmasını beklicem sanırım

Çağdaş Gamze Kocamangil dedi ki...

Günde 4 defa 7 damla sabsimplex verebilirsiniz benim bebegim de 2 aylik 1 aylikken basladim vermeye rahatlatiyo

Renaissance dedi ki...

gaz sancısına iphone uygulaması;

http://www.normalisgood.net/bebeklerde-gaz-sancisina-iphone-uygulamasi/

Suleyman Korkmaz dedi ki...

Merhaba benim kizim 3 aylik kolikleri yeni basladi neler uygulayabilirim yardimci olurmusunuz tesekurler

Adsız dedi ki...

Bebeklerm ikiz.ikiside 1. Buçuk aylık.yazdığınız her yöntemi denedm.ama hala gaz sancısı çekiyolar.ne yapmam lazım bana lütfen ulaşın.teşekkurler.çunku hep ağlıyıp. Uyumuyolar.bide kızarıp bozarıyolar

Adsız dedi ki...

Benim bebişim 46 günlük 15 günlükken başladı gaz sancısı.tek çözümü uyuduktan sonra yüzüstü yatırarak buldum tabiki başından hiç ayrılmıyorum yüzüstü yatarken.