7 Ekim 2012 Pazar

DOĞUMDAN SONRA SÜTÜN HEMEN GELMESİ İÇİN YAPILABİLECEKLER

    Anne adayları mutlaka okuyun...! Öncelikle şunu söylemek isterim ki ben hamileliğimde doğumdan sonra hemen süt gelmesi için yapabilecekleri hiç araştırmamıştım. Çünkü hamileliğimde sütüm geliyordu ben de bunun direkt bebeğime yeteceği kanısına vardım ve ilgilenmedim ama maalesef sütüm yetmedi. Bu bir anne için gerçekten çok üzücü bir şey. Bebeğinize yetemediğinizi düşünmek hele ki anne sütünün faydalarını bilen ve emzirmenin öneminin bilincinde olan bir anne olarak insanı çok üzüyor.
    Daha sonra bir çok deneme ve araştırma sonucu sütümü artırdım ama iş işten geçtiği için zaten bitmeye yakın sütümü günlük ihtiyacın yarısına yetecek kadar yükseltebildim. Özellikle eğer bu yazıyı hamileyken ya da daha bir kaç haftalık anneyken okursanız çok daha şanslısınız.

    İlk Sütün Gelmesi:


  1.     Doğum yaptığınızda sütünüz hemen gelmeyecek. Başlangıçta az miktarda "kolostrum" adı verilen fazla koyu ve besleyici olmayan ancak bebeğinizin çok ihtiyacı olan antikorlar ve hızlı gelişmesi için bol miktarda büyüme faktörleri içerir. Sakın kendinizi; sütüm gelmedi, sütüm yetmiyor ya da sütüm doyurmuyor diye üzmeyin çünkü üzdüğünüz anda; hem sütünüz üzüntü ve stresten hem de beyninize gönderdiğiniz "sütüm az" sinyallerinden dolayı azalacaktır.
  2.     Bebeğinizi bol bol emzirin. Zaten bebeğiniz doğar doğmaz çok güçlü bir emme refleksiyle doğar: benim oğlum ilk yüzüme yaklaştırdıklarında dudağımı emmeye çalışmıştı =). Bebeğinizi sık sık emzirmek onun kendisini güvende ve huzurlu hissetmesini sağlayacaktır.
  3.     Mutlaka daha önce bebeğini rahatlıkla uzun süre emzirmiş birinden yardım isteyin. Emzirmek deneyim ister ve bu konuda öğreneceğiniz ufak trikler işinize çok yarayacaktır
  4.     Bebeğiniz ilk sütünüzle doymayıp huysuzlanacak ve ağlayacaktır. Unutmayın bu yalnızca sizin bebeğinizin başına gelmiyor ve bu kesinlikle sizin hatanız değil. Hastanede hemşireler bu durumu zaten bildikleri için bebeğinize sizin asıl doyurucu sütünüz gelene kadar mama takviyesi yapacaklardır (benim oğluma yapmıştık). Ancak mamayı kesinlikle biberonla vermeyin. bebeğiniz ilk başta biberonu da sizi de emebilir. Siz de buna güvenerek nasıl olsa ikisini de emiyor diye düşünebilirsiniz ama bir süre sonra biberona alışacaktır. Benim oğlum 3 ay ikisini de emdikten sonra beni reddetti. Biberon yerine çay kaşığı, şırınga, kaşık uçlu biberon tercih edebilirsiniz ancak çok dikkatli olun. bebeğiniz henüz büyük miktarları yutamıyor yavaş ve çok az az içirin. Eğer bu yüzden kendinizi suçlar ya da çok etkilenir üzülürseniz sütünüz de bu durumdan etkilenecektir. Yalnız şunu da unutmayın ki ben burada büyük streslerden söz ediyorum. Sonuçta büyük maddi ve manevi problemler yaşamasına rağmen aralarında bir yaş olan iki oğlunu aynı anda sadece emzirerek besleyen bir anne tanıyorum. Demek istediğim şu ki öyle hemen biraz moraliniz bozuldu diye sütüm azalacak psikolojisine girmeniz de doğru değil. Burada esas önemli nokta "beyninize sütüm bol sütüm çok" sinyalleri göndermenizdir. Evlat edinen annelerin yaşadığı yoğun annelik duyguları sayesinde beynin buna karşılık süt ürettiğini ve bebeklerini emzirebildiğini biliyor muydunuz?
  5.     Gelelim en önemli maddeye: Sütün geldiğini nasıl anlarız? Anneliğinizin 3-5. günlerinde asıl besleyici ve miktarı fazla olan sütünüz gelecektir. Bunu göğüslerinizin iyice büyümesi ve sertleşmesinden anlarsınız. Merak etmeyin fark etmemeniz çok zordur. Bu süt geldiğinde bebeğinizi mümkün olduğunca çok emzirin ama bebeğiniz bu kadar sütü muhtemelen boşaltamayacaktır. Bunu mümkünse bir süt pompasıyla sağıp üstüne tarih atarak buzluğunuzda depolayın. Bu sütünüzün azaldığı ya da bittiği dönemlerde ilaç gibi gelecektir. Ancak buzluktaki sütünüzün kullanım süresi 6 aydır, bunu unutmayın. Eğer süt pompanız yoksa bu işlemi elinizle de yapabilirsiniz ya da sütü saklamak istemiyorsanız ılık duşun altına girip sağıp boşaltabilirsiniz. Bu sütü sağmanız çok önemlidir çünkü sağdığınızda beyninize süt yapması için devam etmesi gerektiği komutunu vermiş oluyorsunuz. Ben bu sütüm geldiğinde sağmam gerektiğini bilmediğim için sütüm çok gelmesine rağmen bebeğim hepsini boşaltamadığı için azaldı ve bir daha hiç o kadar sütüm gelmedi.
  6.     Bu bahsettiğimiz doyurucu sütün gelmesi için ılık duş alın çok faydasını göreceksiniz.
  7.     Bebeğinizi öpün, koklayın, okşayın, sevin. Bu sevgi beyninize onu beslemek için süt üretmeniz gerektiğini hatırlatacak.
  8.     Su süt yapar mı? Evet... ! Çok çok çok çok su için, mutlaka 3-3.5 litre su için sütünüzün nasıl arttığına siz de şaşıracaksınız.                                                                                                                                 Tüm bu yazılarım tecrübeyle sabittir. Maalesef ben bunları oğlum 2 aylıkken denedim ve günlük 200 cl' ye düşen sütümü 500 cl' ye çıkarttım. Buna da şükür umarım siz kontrolü baştan ele alır, doğumdan sonra emzirme sorunu yaşamaz ve en az 6 ay bebeğinizi sütünüzle beslersiniz.
Ayrıca aşağıdaki linke de bir göz atmanız çok faydalı olacaktır.
    Emzirmek güzeldir...!
    

10 yorum:

Çağdaş Gamze Kocamangil dedi ki...

Merhaba...
Blog yazarlığı konusunda yeniyim,
Yazılarımla ilgili görüşleriniz ya da yazmamı istediğiniz herhangi bir konu öneriniz varsa yorumlarınızla bana iletirseniz çok mutlu olurum...

Adsız dedi ki...My web blog work at home moms money

Adsız dedi ki...

My family always say that I am killing my time here at net, but I
know I am getting know-how all the time by reading such pleasant articles.


Have a look at my weblog; advanced mass sender

Polyester Kalıp dedi ki...

Merhaba, Bizde sütu ve sütun başlık imatı tapmaktayız farklı tasarımlarda sütun başlıkaları için, polyesterkalip.net/kaliplar/modeller/sutun-basliklari websitemize bakabilirsiniz.

Nehir dedi ki...

Merhaba ben anne adayıyım şimdiden emzirme sıkıntıları duyuyorum çevremden sütümün fazlasını sakladığımda nasıl muhafaza edecem sadece buzlukda mı olmalı, peki oda sıcaklığını mı beklemem lazım , yoksa ısıtmalımıyım birde ilk günler sütüm gelmez ise ne yapmalıyım bebek maması bulundurmam doğru olur mu sarılık da olmuş ise bebeğim, nasıl önlemini alırım sizce... Teşekkürler bilgileriniz için :)

Çağdaş Gamze Kocamangil dedi ki...

Merhaba Nehir Hanım...
1)doğumdan 1 hafta önce kayısı hoşafı içmeye başlayın günde 2 3 bardak.. her gün 2 3 tane hurma ve kuru incir yiyin.
2)mutlaka günde 4 litre su için yanınıza pet şişeleri doldurun ve bunu görev edinin.
3)Bebeğinizi sık sık emzirin.
4)3. günden itibaren mutlaka sütünüzü sağmaya başlayın günde en az 5 6 kere sağın
5) sağdığınız süt buzdolabında 3 gün buzlukta 6 ay bozulmadan kalır.Buzluğa attığınız poşetlere tarih yazmayı unutmayın
6)Mama mümkün olduğunca vermeyin bol bol emzirin. bebeğiniz başta kilo kaybedek 300 400 gr kadar bu normaldir bebeğim aç kalıd ondan diye düşünüp mama vermeyin.
7)doğum kilosuna ulaştıktan sonra bebeğiniz günlük 20-30 gr arası kilo almalıdır. 1. ay dr kontrolünde çıkan kiloyu hesaplayın ve bu aralıkta kilo almış ise mama kesinlikle vermeyin.
8)eğer bebeğiniz kustuğu için kusma önleyici mama önerirlerse bu mamayı da vermeden önce bebeğinizi belinden itibaren üst kısmını yükseştecek şekile ince bir yastıkla eğimli yatırın ve emzirdikten sonra 20 dk hemen yatırmayın. Bunları denemenize rağmen kusması çok fazlaysa ve gelişimini etkilerse mamayı deneyin.
9) sütünüz oda sıcaklığında 5 saat bozulmadan bekleyebilir.
10) bebeğinizin çene kasları tam güçlenmedği için başlangıçta güçlü ememediğinden aç kalabilir.her emzirmeden sonra bebeğinize sağdığınız sütünüzü şırınga yada kaşıkla içirin. eğer dilini çıkartırsa doymuş demektir zorlamayın. ayrıca şırıngayla verirken çok diikatli olun yavaş yavaş verin boğazına kaçmamasına dikkat edin. birden püskürtmeyin.
11)sarılık olsa bile bunu bol bol emzirerek atlatabilirsiniz.çok sık emzirin iki saat geçmesini beklemeyin.ayrıca günde 15 dk bacaklarını kollarını soyup güneşin altında bekletin.
12)kesinlikle emziremezsem sütüm olmazsa stresine girmeyin.kendinize güvenin rahat ve huzurlu olun.
13) humana stilltee var sütü artıran çay günde 3 4 bardak da onu içmenizi tavsiye ederim.
14) şimdiden hayırlı uğurlu olsun... sağlıkla gelsin bebeğiniz inşallah
sevgiler((=
Eğer instagram kullanıyorsanız bana oradan daha çabuk ulaşabilirsiniz hesabım
batuylabadeninannesi

Çağdaş Gamze Kocamangil dedi ki...

Ayrıca ilk günler de süt geliyor sadece miktarı az olabilir sık emziririniz bir şey olmaz. emziirmek için ısrarlı olun bebeğinize memeyi zorla tutturun eğer daha önce çevrenizde çocuk emzrmiş deneyimli anneler varsa mutlaka başta yardım isteyin.

Anne sütü dedi ki...

Anne sütünün gelmemesi durmunda yapılAcak bir çok şey var, bunları denemek lazım

potasyumsiyanur dedi ki...

Ayrıca süt gelmeden önce göğüs ucu yaraları ile alakalı önerileriniz var mı eşim aşırı stres yapmış durumda

Momfortbaby Kanguru dedi ki...

http://kadinnkadina.blogspot.com.tr/2014/04/emzirmede-meme-yaralari-ve-cataklar.html